OZÓN

Čištění klimatizace a dezinfekce auta ozónem

Čištění klimatizace ozónem a dezinfekce touto metodou, je jednou z mála nejúčinnějších metod, jak vyčistit klimatizaci či interiér vozu až na úroveň bakterií, roztočů, plísní a virů. Tato efektivní metoda dezinfekce auta ozónem trvá od 30 minut (malé auto) do 2 hodin (autobus).

 

 

CO JE OZON ?

Ozon je bezbarvý, ve vyšších koncentracích namodralý plyn, těžší než vzduch. Je tvořen třemi atomy kyslíku (O3). Přezdívá se mu také „aktivní kyslík„. Vzhledem k nahromaděné energii je molekula ozonu velmi nestabilní a po krátké době se zpět samovolně rozpadá na kyslík (O2).

APLIKACE OZONU

Nejčastější aplikace ozonu O3 v uzavřených prostorech:
Odstraňování zápachů a desinfekce:
- odstranění nežádoucích zápachů a desinfekce prostor
- odstranění zápachu po požáru a záplavách
- odstranění zápachu domácích zvířat
- odstranění zápachu cigaretového kouře a z kuchyní
- odstranění zápachu potu
- desinfekce a odstranění pachů ze šatníků a obuvi
- odstranění chemických zápachů z nejrůznějších nátěrů, ředidel, lepidel apod.

Na rozdíl od jiných chemických přípravků ozon přímo odstraňuje příčiny zápachů (nepřekrývá je).

Likvidace patogenních mikroorganismů:
- zničení virů, baktérií, plísní a hub
- likvidace hmyzu, roztočů a parazitů (blechy, vši…)
- efektivní v likvidaci alergenů
- odstranění plísní

Ozon likviduje i patogeny, které jsou vůči působení chlorových přípravků odolné. Jako plyn proniká do všech koutů a skulin, i do pórů nejrůznějších materiálů (stěny, podlahy, nábytek, koberce, textilie, zařízení…).

Po aplikaci ozon nezanechává žádné odpadní látky. Je ekologický a šetří peníze za různé dezinfekční prostředky.

DEZINFEKCE AUTOMOBILŮ

Zdá se vám, že cítíte v automobilu zatuchlý zápach? Příčinou je vlhkost, která se sráží na výparníku klimatizace. S vlhkostí se zde usazují i drobné nečistoty, které vytvářejí půdu pro mikroskopické částice jako jsou bakterie, houby a roztoče. Posádka vozidla pak všechny tyto mikroby vdechuje. Tedy i děti a alergici.

Chcete zažít opravdu 100% vydezinfikovaný automobil, zbavený nepříjemných zápachů (od cigaret, zvířat, po rozlitém mléce) a neviditelných nepřátel v podobě virů, baktérií, plísní, roztočů a nejrůznějších typů alergenů? Spolehněte se na OZON, nejúčinnější přírodní oxidační činidlo, jaké je v současné době známo.

Ozon se jako plyn dostane opravdu všude, kam se běžné sprejové dezinfekce nedostanou. Neexistuje žádný virus ani bakterie, které by ozonu dokázaly odolat. Ozon je 3000x rychlejší než chlór.

 

Kde se v automobilu bere nepříjemný zápach?
1. Klimatizační systém – velkými změnami teplot vzniká vlhkost, která vytváří ideální místo pro růst a množení bakterií a plísní. Posádka vozu pak vdechuje takto infikovaný vzduch.
2. Voda z tajícího sněhu apod., která se dostane pod koberečky a způsobuje tvorbu plísní.
3. Špatná cirkulace vzduchu díky usazenému kabinovému filtru.
Veškerá tvorba baktérií a plísní je doprovázena nežádoucím zápachem v interiéru automobilu. Problém se umocňuje tím, když vozidlo není dostatečně větráno. Navíc bakterie a plísně jsou původci řady zdravotních problémů nejen řidičů, ale i ostatních pasažérů. Výsledkem tedy může být pálení očí, podráždění dýchacích cest, v horším případě dochází k bakteriálním infekcím či alergickým reakcím.

Ventilace automobilů střední třídy má výkon od 300 do 2.200 l/min. Po ujetí 10.000 km se na pylovém filtru, ale i v celé vzduchotechnice vozu nashromáždí asi 500 g nečistot prosycených vzniklými bakteriemi a plísněmi. Čistění je proto nezbytné nejpozději po šesti měsících při průměrném provozu automobilu. Po tomto opatření doporučujeme vyměnit kabinový filtr, aby nedocházelo ke zpětnému usazování.

Ozon jako plyn pronikne do všech skulin a pórů materiálů jako jsou koberce, čalounění, potahy, ventilační a klimatizační systém a zničí zde všechny mikroorganismy. Po aplikaci ozonu a vyvětrání vozidla zmizí nepříjemné zápachy a ve vozidle zůstane asi 24 hodin cítit ostrá vůně čistého vzduchu (postupně jak ozon odeznívá), jako třeba po bouřce.

Zapomeňte na různé spreje, čističe a osvěžovače, které jen vytvářejí iluzi čištění a desinfekce, protože nepříjemné pachy pouze na čas překryjí. Navíc můžou být zdrojem různých alergenů. Ozon odstraňuje zdroje zápachů a tím je likviduje trvale.

HOTELY A GASTRO

Ozon je velmi oceňovaný v hotelech a gastronomii, protože v těchto zařízeních se časem vyskytuje specifický zápach, který se někteří hoteliéři rozhodli „přebít“ aktivním používáním různých vůní a osvěžovačů vzduchu. Tím ale neřeší pravou podstatu problému, pouze se snaží přehlušit následky. Naproti tomu ozon z pokojů pro hosty, barů a restaurací odstraňuje trvale zápachy, které vznikly např. po kouření cigaret. Z veřejně přístupných místností odstraní i zápachy, které vznikly produkcí výparů během přípravy jídla v kuchyni nebo v pizzerii (zápach oleje po smažení). V rekreačních střediscích ozon odstraňuje zatuchlé zápachy z kempingových chatek.

Hotelový pokoj se zkaženým a znečištěným vzduchem se může proměnit na svěží a provoněnou místnost během 30-60 minut právě díky generátoru ozonu. Ošetření ozonem umožňuje vydezinfikovat pokoj pro nové hosty během relativně krátkého času, včetně likvidace veškerých alergenů, roztočů.

Nespornou výhodou dezinfekce pomocí ozonu je, že ozon proniká do všech koutů i do pórů materiálů, jako jsou závěsy, koberce, čalounění, nábytek, stěny…tedy tam, kam se běžná čistička nedostane. Navíc vzduch po ošetření čističkou vzduchu obsahuje i nadále bakterie, viry, plísně, což v případě aplikace ozonu neplatí.

Ozonování je ekologická metoda, při které se nepoužívají žádné chemikálie.

DOMOVY A DOMÁCNOSTI

Každý člověk chce, aby on i jeho rodina žili v čistém a zdravém prostředí. A právě dezinfekce pomocí ozonu je jedna s cest vedoucích ke zdravému způsobu života v bytech a domech.

Nové budovy jsou dnes projektovány a stavěny s vysokým stupněm izolací. Snižování energetické náročnosti bohužel vede i k zamezení přirozené výměny vzduchu v objektech. Zároveň jsou pro vnitřní vybavení interiérů používány syntetické materiály, ze kterých se samovolně uvolňují ředidla a jiné nežádoucí látky. K chemickému zatížení se přidává zatížení bakteriemi, viry a plísněmi. Jejich akumulace v budovách spolu se špatnou ventilací způsobuje tzv. Syndrom nezdravých budov (SBS), který může být příčinou mnoha zdravotních obtíží.  Zdravotní obtíže se mohou projevit  ihned nebo až po několika letech. Bezprostřední příznaky zahrnují dráždění očí a dýchacích cest, bolesti hlavy, zvýšenou teplotu, alergické reakce a také pocity závratě, úzkosti a trvalou únavu. Dlouhodobé vystavování se tomuto prostředí může být příčinou astmatu, alergických onemocnění, opakujících se chřipek i srdečních onemocnění.

V domácnostech můžeme ozón použít k likvidaci mnoha nepříjemných zápachů, jako jsou ředidla z čerstvé barvy, zápachy po vaření, kouř z cigaret, zápach ze zvířat, odpadky, plísně, lepidla z nového nábytku a mnoho dalších zápachů organického i anorganického původu. Neexistuje prakticky žádný zápach, který by ozón nemohl odstranit. Ozón zoxiduje tyto škodlivé částečky ještě předtím, než se dostanou do lidského organizmu a začnou odčerpávat kyslík z vašeho těla. Obvykle používané deodoranty maskují zápachy tím, že je vytvářejí ještě větší. Je to jako používání hlasitého rádia k přehlušení pláče dítěte. Ozón však skutečně reaguje se zápachy a přeměňuje je na neškodné částice. Ozón je v tom originální, pouze ozón to umí. Pokud ozón pustíme do načichlé místnosti, všechen se spotřebuje na oxidaci zápachů. Pouze tehdy, není-li již co oxidovat, zůstane zbytkový ozón. Dokonce i ty nejmenší koncentrace ničí bakterie, viry a plísně.

Více než 300 000 osob v naší zemi je alergických na prach v domácnosti. Nemohou se nacházet v zaprášených místnostech, nemohou uklízet. Alergii u nich vyvolávají alergeny, které se nacházejí ve výtrusech prachových roztočů (Dermatophagoides farinae, D. pteronyssinus) na drobných částech prachu. Alergeny (DER p1, DER f2 a jiné) jsou sacharidy spojené s peptidy s molekulární hmotností od 25 000 do 40 000. Ozon je účinně ničí a také omezuje rozvoj prachových roztočů. Každý alergik by si měl koupit ozonátor a pravidelně dezinfikovat místnosti, ve kterých se necítí dobře.

Zákrok s využitím silného oxidantu ozonu je důležitý také při odplísňování starých a zanedbaných bytů nebo domů, v nichž chybí ventilace a vysoká vlhkost způsobila nadměrný rozvoj plísní (Stachybotrys chartarum, Aspergillus versicolor).

Po zákupu nového nábytku je možné jeho zvláštní pach jednoduše odstranit pomocí ozonu. Podobným způsobem se eliminuje zápachy z místností po malování nebo lakování.

ZDRAVOTNICTVÍ A SOCIÁLNÍ SLUŽBY

Ozonování prostor, kde se shromažďují lidé, zásadním způsobem vytváří zdravé prostředí a omezuje rozšiřování nemocí. Za tímto účelem je nutné ozonem systematicky sterilizovat domovy pro seniory, dětské domovy, školy, školky a prostory ve zdravotnických zařízeních jako jsou nemocnice, pokoje pro nemocné, zdravotní střediska, operační sály, ordinace, čekárny, veterinární ordinace, čímž se předejde infekcím a nákazám.

Ozon umí efektivně odstranit nepříjemné zápachy, jakými jsou např. ty vzniklé po procesu rozkladu zemřelého. Tehdy vznikají tzv. „mrtvolné jedy“ (ptomainy) jako výsledek bakteriálního rozkladu bílkovin pomocí enzymů, které vytváří mikroorganismy. Patří k nim mimo jiné: kadaverin, putrescin, neurin a metylguanidin, a právě ty mohou ohrožovat zdraví a život lidí. Ozon se spojuje s mrtvolnými jedy a mění jejich nepříjemné vlastnosti.

Ozonem je také možné dezinfikovat deky, matrace a jiné vybavení v takových místech jako je vězení nebo vazba, ale ozon třeba najde uplatnění i v sanitních vozech po převozech zanedbaných nebo nemocných osob.

FITTNES A SPORTOVNÍ ZAŘÍZENÍ

Ozon zcela spolehlivě likviduje nepříjemné pachy (plísně, zatuchlý zápach) ve špatně větratelných prostorech. Typickými zástupci můžou být právě různá sportovní centra, fitness, solária, sauny, šatny…

POŽÁRY A POVODNĚ

Požáry – odstraňování zápachu:
Žádná chemie na maskování zápachů trvale neodstraní zápach spáleniny, který vznikne po požáru. Pouze aplikace ozonu může dosáhnout skoro 100% účinnosti.

Povodně - odstraňování zápachu a patogenních mikroorganismů:
Vodou po povodních nasákne zdivo, podlahy, základy a nosné trámy. Navíc voda při povodních obsahuje i splašky, které znečistí i zatopené budovy. Běžný způsob vyčištění zatopených domů neřeší problematiku likvidace patogenních mikroorganizmů. Patogenní mikroorganizmy přežijí i úplné vysušení ve formě spor, do kterých se uzavřou a pak jen čekají na příležitost k znovuožití. Jakmile dojde k obnově standardní vlhkosti vzduchu, mikroorganizmy opět ožijí a mohou začít ohrožovat zdraví obyvatel domu. Ozón je vynikajícím řešením odstraňování následků povodní pro jeho schopnost pronikat hluboko do ošetřovaných struktur a pórů a spolehlivě ničit veškeré viry, bakterie a plísně.

nofoto

Zboží bylo přidáno do nákupního košíku. Zpět k nákupu K objednávce

nahoru